Przepeace

chleb na zakwasie

pszenno-żytni z płatkami owsianymi

chleb na zakwasie

Tradycyjny chleb na zakwasie to idealny przykład na to, że w prostocie siła!

Kilka podstawowych składników, trochę cierpliwości, wprawy i czasu. Tylko tyle potrzeba, by codziennie cieszyć się pysznym, zdrowym, świeżym chlebem. Zwłaszcza kiedy dodamy do niego ulubione składniki i udekorujemy wedle własnej fantazji. Chleb na zakwasie jest nie tylko najsmaczniejszy, ale także najzdrowszy ze wszystkich tego typu wypieków. Już sam w sobie jest przepyszny. Wystarczy posmarować go odrobiną masła i soli. Może także stać się bazą wielu znakomitych kompozycji.

Chleb na zakwasie nie taki trudny jak go malują…

Nie wiem skąd ta teoria, że zrobienie domowego chleba na zakwasie jest bardzo trudne i pracochłonne. To prawda, że proces ten jest długi, jednak praca jaką musi wykonać człowiek jest niewielka. To gluten wykonuje większość roboty za nas. My natomiast musimy jedynie połączyć wszystkie składniki, kilka razy złożyć, ukształtować i upiec chleb. A później już tylko rozkoszować się jego smakiem. I przygotowywać kolejny!

chleb na zakwasie

Od czego zacząć?

Jeżeli chleb na zakwasie robisz pierwszy raz, na samym początku zaopatrz się w dobrej jakości zakwas. Ja swój przygotowuję z pełnoziarnistej mąki żytniej. Należy jednak wziąć pod uwagę czas jego przygotowania. Zakwas będzie nadawał się do użycia najszybciej po 7 dniach (choć będzie wtedy bardzo słaby). Jeśli mamy już zakwas, należy upewnić się czy jest aktywny. Po dokarmieniu powinien rosnąć – zwiększać swoją objętość poprzez produkcję pęcherzyków powietrza. Zakwas należy dokarmiać codziennie, niezależnie czy się go używa (inaczej przestanie być aktywny). Jeśli przez dłuższy czas nie będziemy używać zakwasu, wystarczy włożyć go do lodówki. Dzień przed użyciem należy wyjąć go z lodówki i dokarmić. 

Przepis

Składniki (na jeden bochenek):

  • 400 g mąki pszennej 650
  • 40 g mąki żytniej 3000
  • 40 g płatków owsianych
  • 160 g zakwasu żytniego 
  • 14 g soli
  • ok. 250 ml wody
składniki na chleb na zakwasie

Przygotowanie:

  • Przygotowanie chleba najlepiej zacząć przed południem. Połączyć ze sobą dwa rodzaje mąki, płatki owsiane, zakwas i wodę. Wymieszać ciasto. Przykryć czystą ściereczką i odstawić na 30 minut.
  • Po tym czasie dodać sól. W zależności od używanej mąki możliwe, że będzie potrzebnadodatkowa ilość wody. Ciasto ma być wilgotne, ale nie powinno lepić się do rąk. Wyrobić ciasto, uformować kulę i przykryć ściereczką. Odstawić na ok. godzinę.
  • Zagnieść ciasto kilka razy. Przenieść na stolnicę i rozciągnąć w kształt prostokąta. Starać się rozciągnąć ciasto jak najcieniej, ale tak by nie popękało za bardzo. Następnie złożyć najpierw górną część, później dolną, następnie po kolei boki. Uformować kulę i przełożyć do miski, przykryć. Odstawić przykryte ściereczką ciasto w misce na kilka godzin. Powinno powiększyć swoją objętość o ok.40/50%. 
  • Wieczorem ukształtować chleb. Przełożyć na stolnice posypaną mąką. Złożyć na pół i ścisnąć łączenia (jak przy lepieniu pierogów). Następnie zawijać ciasto w rulon wzdłuż łączenia (dość ciasno, jednak na tyle delikatnie, by nie uszkodzić pęcherzyków powietrza). Uformować w dowolny kształt. Przełożyć do wyłożonego ściereczką koszyka. Przykryć i włożyć na noc do lodówki.
  • Rano wyjąć ciasto na chleb z lodówki i rozgrzać piekarnik z naczyniem żaroodpornym do 230°C. 
  • Przełożyć ciasto na papier do pieczenia. Obsypać mąką i naciąć żyletką, skalpelem lub ostrym nożem. Można także wykonać dowolne wzory.
  • Włożyć chleb na papierze do naczynia żaroodpornego, przykryć pokrywką i piec przez 30 minut.
  • Po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 200°C i zdjąć pokrywkę z naczynia żaroodpornego. Piec chleb jeszcze przez ok. 15-20 minut. 
  • Wyjąć chleb z naczynia żaroodpornego i studzić przez co najmniej 20 minut. Najlepiej smakuje na świeżo – skórka jest chrupiąca, a wnętrze mięciutkie i puszyste. Chleb można przechowywać przez 2/3 dni w chlebaku. Najlepiej owinąć go czystą ściereczką. Można także pokroić go na kromiki i mrozić, a następnie odpiekać w piekarniku, tosterze lub air fryerze.

Wartości odżywcze:

Na 100g: 254kcal  1g Tłuszczów  51g Węglowodanów  9g Białka

Porady:

  • Przygotowanie chleba na zakwasie najlepiej zacząć przed południem, by zdążył w pełni wyrosnąć. Włożyć chleb na 10-24h do lodówki, po czym upiec.
  • Można mieszać dowolne mąki. Jednak należy pamiętać, że to gluten sprawia, że chleb jest elastyczny i rośnie. Dlatego warto używać w większości mąki wysokoglutenowej.
  •  Nie trzeba dodawać do ciasta płatków owsianych (wtedy należy użyć mniej wody). Można też zastąpić je inną mąką, płatkami lub otrębami. Jednak moim zdaniem warto spróbować chleba z tym dodatkiem, gdyż nadaje mu wilgotności, głębszego smaku i ciekawej konsystencji. 
  • Chleb można kształtować dowolnie, podobnie jak wzory na nim. Należy pamiętać o nacięciu wierzchu, by nie popękał na całej powierzchni.
  • Nie należy pomijać składania ciasta, w przeciwnym razie nie będzie w chlebie pęcherzyków powietrza. Przez co chleb będzie ciężki i zbity.
  • Wyrabianie ciasta aktywuje pracę glutenu, dzięki czemu ciasto staje się coraz bardziej elastyczne i rośnie. Wystarczy zrobić to 2 razy. Nadmierne wyrabianie może przynieść przeciwny efekt.
chleb na zakwasie

Przepisów na chleb na zakwasie jest mnóstwo.

Polecam zacząć od podstawowego, z użyciem mąki pszennej i zakwasu żytniego. Pracować nad techniką, stopniowo wprowadzać zmiany, starać się poprawiać błędy. A dopiero później zacząć testować nowe kompozycje. Ja zaczęłam od wykonywania bardziej skomplikowanych przepisów i zraziłam się do pieczenia domowego chleba. Później wróciłam do podstaw, przygotowałam dobry zakwas i rozpoczęłam naukę. Z każdym pieczeniem chleb wychodzi coraz lepszy, a ja nabieram wprawy i pewności siebie. Ale ostrzegam! Robienie własnego chleba jest uzależniające. Jeśli raz wyjdzie, już nie będziecie chcieli jeść innego.

 

peace.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *